TS EN ISO 22483

ISO 22483 Turizm ve İlgili Hizmetler - Oteller - Hizmet Gereksinimleri

ISO 22483 Nedir ve Neleri Kapsamaktadır?

ISO 22483 Standardı; 2020 arasından Nisan ayında, ISO/TC 228 Turizm ve İlgili Hizmetler adlı teknik komite tarafından yapılanarak ISO tarafından yayımlanmış 29 sayfalık bir standarttır.  Bu standardın isminde geçen “Turizm ve ilgili hizmetler – Oteller” ifadesinden de anlaşılacağı üzere bu standardın dokümanı; kaliteli hizmet sağlama açısından tüm oteller için ortak ve ulaşılabilir bir referans (kaynak) sağlamaktadır. Ayrıca bu doküman, dünyadaki farklı otel türleri, mevcut kategorizasyon sistemleri, iş/işletme modelleri, boyutları ve sunulan hizmetler ile birlikte misafirlerin ve küresel trendlerin mevcut talepleri de göz önünde bulundurularak geliştirilmiştir.

ISO 22483 Standardı konaklama hizmetlerinde birçok gereksinimin yanı sıra hizmet gereksinimlerini de açıklamaktadır. Standart bu düzenlemeleri şu başlıklar altında vermektedir: bilgi ve iletişim hizmetleri, ön büro hizmetleri, genel gereksinimler, rezervasyon hizmeti, check-in hizmeti, check-out hizmeti, bagaj taşıma hizmeti, vıp hizmetleri, konaklama hizmetleri, genel gereksinimler, odalar (genel gereksinimler, minimum mobilya, ekipman, tesis ve malzemeler),  yiyecek ve içecek hizmetleri, genel gereksinimler, büfe sistemleri için genel şartlar, mutfak sunumu, servis hizmeti (kahvaltı servisi, oda servisi), otel mutfak tesisleri (mutfak alanları, mutfak gereksinimleri), yan hizmetler, genel, havuzlar, sauna / spa, diğer yardımcı hizmetler.

 

ISO 22483 Kuruluşlara Sağladığı Faydalar ve Önemi Nedir?

Konaklama sektöründeki hizmet kalitesi, sürdürülebilir bir turizm avantajı elde etmek için en önemli faktörlerden biridir. Hizmet kalitesi, konaklama sektöründe önemli bir çekirdek kavram ve kritik bir başarı faktörüdür. Başarılı bir otel, müşterilerine mükemmel kalitede hizmet sunmaktadır. Hizmet kalitesi dört boyuttan oluşmaktadır: fiziksel tesisler, çalışanlar, malzemeler ve COVİD 19. Son istatistiklere göre, otel hizmet sektörü dünya ekonomik topluluğundaki katma değerin yüzde 40’a yakınını oluşturmaktadır. Bu sektörde kalite ve müşteri memnuniyeti vazgeçilmez roller oynamaktadır. Bu yüzden hizmet kalitesi düzeyini artırmak için her yıl milyarlarca dolar harcanmaktadır. İşlerin yanlış yapılması, işletme maliyetlerinin yaklaşık yüzde 30’unu oluşturmaktadır.

İşte bu nedenlerle ISO 22483:2020 standardı gereksinimlerini iyi anlamak ve uygulamak gerekmektedir. Yapılacak ölçümler, konaklama tesislerinin önceki ve sonraki durumunu karşılaştırmasına, hizmet sunumu standartları belirlemesine ve hizmet kalitesine yönelik problemleri belirlemesine imkan verecektir. Bu yüzden hizmet kalitesinin ve müşteri memnuniyetinin ölçülmesi, işletmelere fayda sağlamaktadır.

Hizmet kalitesinin ölçülmesi, aynı zamanda otel pazarlama yöntemlerinden biridir. Otel yönetim sistemleri otel derecelendirme sistemine bakmaktadır. Otel derecelendirme sitelerinde ilk ona girmek, binlerce otelin ortak hedefidir. Yüksek kaliteyi önemseyen müşterilerin, sadece en yüksek pozisyonları gösteren başlangıç sayfalarına bakması normaldir. Burada yer almak, rekabetçi bir avantaj demektir. Bu arada otel derecelendirme sistemleri, otel işletmecilerini, hizmet kalitelerini geliştirmeye teşvik etmekte, bu ise otel performansında iyileşme sağlamaktadır.

Otel işletmeleri için, müşteri memnuniyetini artırmak için kullanılan ana stratejilerden biri kıyaslamadır. Kıyaslama, otellerin sektördeki yerini gösteren önemli bir enstrümandır. Bazı otelleri diğerlerine göre daha başarılı kılan tek şey yaratıcılıktır. Söz konusu standardın uygulanması ile otel yönetimi, rekabet avantajını arttıracak yeni stratejiler oluşturabilmektedir.

Standart Nisan 2020 tarihinde yayınlanmış olup, ilk akreditasyon ve sertifikasyon hizmetleri Sağlık Bilimleri Üniversitesi Teknopol tarafından yapılmaktadır. Bu konuda belge alan kuruluşlar hızlıca uluslararası tur operatörlerinin listesine girecektir. Bu nedenle sadece COVID-19 özelinde değil, uluslararası kabul gören bir standart belgesine sahip olmak işletmelerin rekabet avantajını artıracaktır.

 

ISO 22483 Kimlere Verilebilir?

ISO 22483 sertifikasından küçük, orta, büyük ölçekli işletmeler ve oteller gibi turizm sektöründe faaliyet gösteren tüm kuruluşlar faydalanabilir.