TS EN ISO 9001

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi

ISO 9001 Nedir?

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi uluslararası alanda kalitesini ispatlamak amacında olan pek çok işletmenin elde etmeye çalıştığı bir standarttır.

ISO; 1947 yılında kurulmuş International Organization for Standardization adı verilen Uluslararası Standard Örgütü’nün baş harflerinden oluşan bir kavramdır. ISO 9001 ise söz konusu organizasyon tarafından başvuran işletmelere verilen belgelerden sadece bir tanesidir. Başlığından anlaşılacağı üzere Kalite ve Yönetim alanlarında en iyiyi hedefleyen ISO 9001; işletmelerin ürün ve hizmetlerini son kullanıcıya ulaştırmasına değin geçen süreçte uluslararası alanda kabul görmüş yönetim sistemi çerçevesinde yönetilmesini ifade eder. Daha öz bir ifade ile ISO 9001; işletmelerin ürün ve hizmetlerini kaliteli bir yönetim süreci ile üretip dağıtmasını sağlar.

 

ISO 9001 Belgesi Kimlere Verilir?

Kalite ve yönetim alanında uluslararası kaliteyi belgeleyen ISO 9001 teknik olarak verilen bir belge değil hak edilen ve başvuru esasına göre işletmelerin almaya hak kazandığı bir belgedir. ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi’nde belge almak için öncelikle fiziksel altyapı, insan kaynağı ve şart koşualn belgelere sahip olunması gerekir. ISO standartları kapsamında yeterli görülen her işletme hizmet verdiği sektör ayırt edilmeksizin ISO 9001 belgesini almaya hak kazanabilir. Bu anlamda bir alışveriş merkezinden bir medikal üreticiye; teknoloji marketten mobilya mağazasına kadar her işletme Kalite Yönetim Sistemi için başvuru yapabilir.

ISO 9001 Belgesinin Faydaları Nelerdir?

ISO belgelerinin her biri işletmeler açısından büyük avantajları beraberinde getirir. Söz konusu belgelerden biri olarak değerlendirilen ISO 9001 ile işletmeniz aşağıdaki avantajları elde eder.

 • İşletmede çalışan personelin kalite anlayışında yükselme sağlanır,
 • Kuruluşun piyasa değeri ve itibarı yükselir,
 • Satış ve pazarlamada kuruluşun rakiplerine göre rekabet gücü artar,
 • Özellikle ihracatı amaçlayan firmalarda ürünlere yaklaşım iyileşir ve ürünlerin uluslararası pazardaki gücü yükselir,
 • Hem müşteri memnuniyeti hem de müşteri sadakati sağlanır,
 • Girdi maliyetlerinde ve üretim aşamasında karşılaşılan firelerde azalış olur,
 • Tedarik aşamasında karşılaşılacak problemler ortadan kalkarken tedarik sürecinde takip kolaylaşır,
 • Kurum içi yönetim süreçlerinde ortaya çıkabilecek karışıklıklar giderilir,
 • İşletmenin faaliyetlerinde belirli bir standart elde edilir ayrıca teknik dokümantasyon oluşur,
 • Veri ve analiz süreçlerinde başarılı ölçümler sağlanır,
 • Kurumsallaşma noktasında çok önemli adımlar atılmış olur.

Siz de önemi oldukça yüksek olsan ISO 9001 belgesi sayesinde işletmenizi yukarılara taşımak istiyorsanız TEKNOCERT ile iş birliği yapmaya başlayabilirsiniz.